Jak system TMS wspomaga zarządzanie flotą pojazdów?

Jak system TMS wspomaga zarządzanie flotą pojazdów?

Warto przeczytać

Systemy TMS służące do zarządzania transportem są w stanie wspomagać firmę w różnych obszarach. Jak poprawiają efektywność zarządzania flotą?

Transportation Management System, czyli systemy TMS mają wszechstronne zastosowanie i sprawdzają się w wielu firmach, które zajmują się transportem lub obsługą mobilna klientów. Udostępniają one pełną gamę narzędzi cyfrowych, do których zalicza się także zarządzanie flotą pojazdów. Na czym dokładnie polega ta funkcjonalność?

Jak zarządzać flota pojazdów w firmie?

Firma, która dysponuje flotą pojazdów, musi pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma zarządzanie posiadanymi zasobami tego typu. Sprawne zarządzanie flotą niesie bowiem ze sobą szereg korzyści.

Niewłaściwe zarządzanie pojazdami może prowadzić do pojawienia się poważnych problemów związanych z działalnością firmy, między innymi brakiem potrzebnego zaplecza czy wysokimi kosztami jego użytkowania. Właśnie dlatego sprawne zarządzanie flotą samochodów ma kluczowe znaczenie w każdej firmie, która posiada samochody – osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy.

Aby zarządzanie flotąbyło efektywniejsze, warto zdecydować się na wdrożenie systemu informatycznego pozwalającego na sprawne prowadzenie procesów w tym zakresie.

Zarządzanie pojazdami przez system TMS

Car Fleet Management, w skrócie CFM, czyli zarządzanie flotą pojazdów jest jedną z funkcji dostępnych w systemach informatycznych dedykowanych do zarządzania transportem. Za pomocą tej funkcjonalności przedsiębiorca może stworzyć bazę danych posiadanej przez siebie floty oraz łatwiej ją kontrolować.

W zależności od wybranego systemu informatycznego może on zaoferować inne funkcje związane z zarządzaniem flotą. Wśród dostępnych rozwiązań w tym zakresie znajdują się między innymi:

 • Kontrola informacji o flocie – sprawdzanie czasu przejazdów, przebiegu trasy, spalania paliwa, terminów wykonania przeglądów, zakupu ubezpieczeń samochodowych,
 • Optymalizowanie tras – przygotowywanie najlepszych tras w celu efektywnej realizacji zleceń oraz obniżenia kosztów,
 • Obliczanie rentowności zleceń – na podstawie przejazdów samochodów,
 • Przydzielanie pojazdów do zleceń oraz do kierowców – pozwala na optymalne wykorzystanie posiadanej floty pojazdów,
 • Kontrolowanie opłat paliwowych – pozwala na sprawdzanie kosztów związanych z korzystaniem z floty.

Jako że Car Fleet Management – zarządzanie flotą pojazdów za pomocą dedykowanych systemów informatycznych jak TMS odbywa się w głównej mierze automatycznie, możliwe jest także zminimalizowanie ryzyka błędów, skuteczne dotrzymywanie ważnych terminów oraz zredukowanie czasu, jaki potrzebny jest na zarządzanie flotą samochodów w firmie.

Jakie korzyści zapewnia zarządzanie flotą?

Poprzez zarządzanie flotą wspomagane przez nowoczesny system TMS firma, która zdecydowała się na takie wdrożenie, może uzyskać szereg korzyści. Zaliczają się do nich w szczególności:

 • Lepsze wykorzystanie posiadanej floty, by zminimalizować związane z nią koszty,
 • Efektywna organizacja pracy w firmie transportowej,
 • Ograniczenie pustych przebiegów, które mogą powodować zmniejszenie rentowności firmy,
 • Łatwe sprawdzanie lokalizacji pojazdu na podstawie danych GPS,
 • Zapobieganie nieuprawnionemu wykorzystaniu pojazdów, na przykład wykorzystywaniu ich do celów prywatnych przez pracowników,
 • Kontrolowanie czasu pracy kierowców,
 • Sprawniejszy obieg informacji oraz dokumentacji,
 • Łatwa weryfikacja ponoszonych kosztów.

Jaki system zarządzania transportem wybrać?

Na rynku znajdują się obecnie różnorodne systemy informatyczne umożliwiające zarządzanie transportem. Podejmując decyzję o wdrożeniu, warto zawsze zapoznać się bliżej z różnymi ofertami, a także porównać proponowane przez nie funkcjonalności, sposób obsługi oraz wsparcie oferowane przez firmę.

Wdrożenie systemu umożliwiającego zarządzanie flotą pojazdów, czyli Car Fleet Management, a także zarządzanie całą firmą transportową jest związane z licznymi korzyściami. Poprzez wybór optymalnego systemu można sprawić, że firma będzie działała jeszcze efektywniej w każdym polu. To przyszłościowa decyzja, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie bez wsparcia informatycznego zarządzanie firmą jest bardzo wymagające. Warto więc sprawdzić dostępne rozwiązania, by wybrać najlepszy system TMS dla swoje firmy!

 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments