Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zyskiwać na ropie naftowej?

Poradnik Klienta

Jak zyskiwać na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy zasypywani informacjami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów dziwi się ile na bieżących zagadnieniach można uzyskać i jako obecne w działalności zrobić. A inwestować w ropę można bardzo łatwo. Dzisiaj w Polsce mamy wstęp do instrumentów fizycznych oraz urządzeń, dzięki którym wszystek spośród nas że w zaciszu domowego fotela czerpać ze zmian cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy wolą mieć ropę naftową ?
Ropa jest materiałem, bez jakiego nie może istnieć żadna gospodarka. To pewien spośród najbardziej pozytywnych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat są i z powodem ostatniego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co daleko, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła a o prawie 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był dość stabilny. W innej połowie tegoż roku wystąpiła jednak znacząca korekta ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stara to a tylko chwila wytchnienia dla kupujących. Od stycznia 2007 notowania bardzo mocno pną się w górę.

Czym tak handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Jednym spośród nich jest Brent, wydobywana na budowach na Morzu Północnym, a druga to West Texas Intermediate, wydobywana na Swobodnym Wschodzie, ale w długiej wadze rafinowana w Stopniach Zjednoczonych – stąd bardziej przystępna. Ta dodatkowa jest zawsze o około 1-2$ droższa. Do ostatniego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszystkie rodzaje ropy prezentowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które możemy nabywać oraz wydawać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy zakupić kontrakty CFD , jeżeli jednak dojdziemy do wniosku, że tworzy się na zbytu korekta więc możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD mamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o wartości np. 50.000 zł będziemy chcieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją więc a transakcje dostępne dla dużego kręgu inwestorów.

zobacz również https://idealogistyka.pl/transport-morski/

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o wartości 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty przedsiębiorca musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor kieruje swoje pozycje sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a cała wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora ma zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile potrzebuję posiadać pieniędzy?
Aby czerpać z określonych transakcji należy otworzyć rachunek w zakładu maklerskim, który oferuje kontrakty CFD. Dzięki wejściu polski do Grup Europejskiej jesteśmy wielki wybór brokerów z Londynu, których stawki prowizji należą do najniższych na świecie. Biura maklerskie mogą postępować w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu wszystkie kwestii połączone z zaprojektowaniem oraz rozwijaniem rachunku załatwimy w stylu polskim nie przesuwając się z domu czy domowego biura.

Konta na układy CFD potrafią żyć pokazywane w przeciwnych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czy jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili posiadać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a dodatkowo tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na poszczególnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z wolnego miejsca na ziemi.

Kupować bądź sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą rosły. Niezmiennie żyje na nią popyt, w siłę jak rozciągają się światowe parki samochodowe. Dziś w Stopniach Związanych jest 250 milionów pojazdów, natomiast w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego szuka chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy także mieć o dynamicznie otwierających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w regionach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje szybko niemalże wyczerpany. Nie sposób wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny broniły się na pewnym poziomie pomocne byłoby „pojawianie się” co chwila lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze naszymi złożami.

„Ceny ropy będą nieustannie rosnąć, gdyż firmy naftowe za kilka inwestowały w produkcję oraz infrastrukturę, by potrafiły sobie poradzić z ogromniejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były pan FED.

Wszystko to zaś prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę teraz w innej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania otrzymają w układzie kilkorgu lat 200$.

Jest też nowa część medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie odkładają się w spokoju z ziemi. Na bardzo zmiennym rynku możemy dlatego oczekiwać i korekt i mocnych spadków. Inwestorzy, którzy uważają, że nadchodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do gry na stoki.

Ropa naftowa to szczególnie prosty towar natomiast jej zmiany grane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki innowacyjnym procedurom oraz szerocy rynków finansowych możemy także obecnie w Polsce zawierać zgody na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto spośród ostatniego mieć.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments